Kırmızı ateş ve kan rengidir. Bu sebeple enerji, savaş, tehlike, güç, ihtiras, aşk gibi duyguları harekete geçirmektedir. Kırmızı ayrıca savaş rengidir. Kızıl gezegen Mars adını Roma savaş tanrısından alır, ancak başka kültürlerin savaş tanrılarının da ismini taşımıştır. Babilliler ona Nergal derdi, Eski Yünan’daki ismi ise “Ares Yıldızı” idi. Ayrıca gayrı meşru tutkuyu temsilen, kırmızı gül, doğurganlı ve yeniden ateşten doğuşu temsilen Phonenix, saldırganlık gibi kana susamışlığı ifade eden kan kırmızısı bilinen yaygın kullanımlarındandır.

Duygulara güçlü şekilde hitap eden kırmızı bu sebeple trafik lambalarında, itfaye arabalarında, söndürücüler üzerinde sıklıkla kullanılarak hem farkındalık hemde cesaret duygularının öne çıkmasını sağlamaktadır.

Web tasarımında kırmızı renk “hemen al”, “buraya tıklayın”, “ayrıntılar” gibi hemen karar verme yetisinin gösterilmesini amaç edinmektedir. Reklamcılık sektöründe erotik çağrışımlarda bulunmak içinde sıklıkla başvurulan bir renktir.

Kırmızı rengin tonları olarak koyu kırmızı kızgınlık, güç, intikam, yöneticilik, cesaret için kullanılırken, kahverengi stabillik ve erkeklik niteliklerini ifade etmektedir.


Diğer Hisli Renkler